ČlánekFilmy

Filmy s tématikou autismus

 • Normální autistický film, režie: Miroslav Janek. Pět obdivuhodných dětí, jež společnost shodně opatřila nelichotivou nálepkou „autista"
 • Srdcem tanga, režie:Raymond Martino. Film který vznikl na pomoc osobám s autismem v Kalifornii, a je věnován navazování mezilidských kontaktů lidí s autismem prostřednictvím tance.
 • Báječná sedmička, režie: Kenneth Glenaan. Maggi Jacksonová má šest dětí a na jejich je výchovu úplně sama. Není divu, že někdy je toho na ni příliš. Její tři dospívající dcery jsou takzvaně normální, chlapci mají určité potíže.
 • Temple Grandinová, režie: Mick Jackson. Biografické drama vypráví o pozoruhodné ženě, u níž byl v dětství diagnostikován autismus.
 • Zamilovaní blázni, režie: Petter Næss. Geniální umělkyně a hudebnice Isabelle (Radha Mitchell) a matematik Donald (Josh Hartnett) trpí autismem. Donald pracuje jako řidič taxi a pravidelně se setkává s podobně postiženými. Má jen lehkou formu Aspergerova syndromu ve srovnání s ostatními, přesto mu brání normálně žít. Jeho rutinní životní styl náhle naruší krásná, ale komplikovaná Isabelle. Jeho život je rázem vzhůru nohama! USA, 2005, 90 min.
 • Sněhový dort, režie: Marc Evans. Příběh o lásce, přátelství a neortodoxním vztahu muže unikajícím své minulosti, autistické matky, která se musí vyrovnat se ztrátou své dcery, a vášnivé ženy držící si lásku dostatečně od těla. Velká Británie / Kanada, 2006, 112 min Hrají:Alan Rickman, Sigourney Weaver, Carrie-Anne Moss, David Fox, Jayne Eastwood, Emily Hampshire, Callum Keith Rennie, James Allodi
 • Bílá vrána, režie: Elissa Down. Patnáctiletý Thomas Mollison chce vyrůstat jako každý teenager v jeho věku. Má to ale těžké. Protože je jeho otec voják, rodina se často stěhuje a plachý chlapec se jen těžko sžívá s novým prostředím. Jeho život však ještě více ztrpčuje skutečnost, že jeho starší bratr Charlie je autista. Zatímco rodiče Charlieho dávno přijali, Thomas nikoli. Stydí se za něj a ve skrytu duše ho nenávidí. Pak ale potká Jackii, které  Charlieho společnost nevadí. Austrálie / Velká Británie, 2008, 97 min Hrají: Rhys Wakefield, Luke Ford, Toni Collette, Chris Thomson, Gemma Ward, Firass Dirani, Henry Nixon
 • Bludný kořen 2, Krátký dokument o možnostech a formách výchovně vzdělávací péče o děti s autismem (ČR, 2005, 20 min.)
 • Mary a Max,  Režie: Adam Elliot. Dvě rozdílné povahy, dva rozdílné osudy a půlka světa spojuje tento animovaný příběh, který vypráví o přátelství dvou zcela odlišných lidí, kteří se znají jen prostřednictvím svých dopisů. Mary Daisy Dinkle, baculaté osmileté holčičky žijící na předměstí australského Melbourne a Maxe Horowitze, velmi obézního čtyřiačtyřicetiletého Žida žijícího v pulsujícím New Yorku trpícího Aspergerovým syndromem (Austrálie, 2009, 89 min).
 • Ďablové, režie: Christophe Ruggia. Dvanáctiletá Chloé nemluví, nesnese žádný fyzický kontakt a je zcela závislá na bratrovi Josephovi. Oba trpí tím, že je opustili rodiče a oni se přesunují z jednoho ústavu do druhého. Joseph Chloé bezmezně miluje a udělal by pro ni cokoli. Stále se také bojí, že by je mohl někdo rozdělit. K tomu ale nezadržitelně dochází: Chloé potřebuje odbornou pomoc, aby se dokázala lépe vyrovnat s okolním světem. Chloé a Joseph pokaždé utíkají a tím se stále více vzdalují „normálnímu“ životu. (Francie / Španělsko, 2002, 102 min.)
 • Šestkrát autismus. Dnes mají šest dětí, a u všech byl diagnostikován autismus. Režisérka a autorka scénáře Monica Lange sleduje všední dny této neobyčejné rodiny v jejich domově v Salt Lake City.