ČlánekPomůcky pro vzdělávání dítěte s autismem

V sobotu 13.10.2018 proběhl v sídle spolku seminář s názvem "Pomůcky pro vzdělávání dítěte s autismem". Seminář vedla skvělá paní Mirka Ottenschlägerová, která je maminkou a současně asistentkou integrovaného dítěte s autismem.

 Seznámili jsme se se zajímavými a praktickými pomůckami pro vzdělávání dětí s autismem v běžné i speciální škole od 1. do 9. třídy, které asistentka používá, případně sama navrhuje a vyrábí.

 Paní Ottenschlägerová nám přinesla na ukázku mnoho zajímavých pomůcek a výukových karet pro výuku v různých předmětech. Bylo překvapivé vidět, jak poutavě lze učit dítě pomocí speciálních pomůcek matematiku nebo češtinu, které by bez nich těžko zvládalo.

Zdůrazněny byly také principy práce s dětmi s autismem jako je struktura pracovního místa, času, činností, vizualizace, motivace...

Ne vždy jsou tyto obecné principy při vzdělávání dětí s autismem uplatňovány a to se mnohdy projevuje právě na jejich problémovém chování a adaptaci ve školním prostředí.

Od schopnosti asistenta porozumět myšlení dítěte s autismem a pomoci mu se zorientovat, se mnohdy odvíjí právě chování dítěte ve školním prostředí.

Bohaté zkušenosti maminky - asistentky a její kreativita při vymýšlení pomůcek jsou k nezaplacení a my doufáme, že nám zachová přízeň i v následujících letech.

Více se o semináři dozvíte na našem Facebooku.